piątek, 4 maja 2012

Nie realizowanie programu wyborczego - "po coście wierzyli?


Witam wszystkich czytelników. Na początku chciałbym przeprosić za tak długi okres niepisania, spowodowane było to między innymi brakiem kluczowego materiału jakim jest Program Wyborczy Zbigniewa Stradomskiego. 
Konia z rzędem temu kto znajdzie ten materiał w sieci. 
Materiał dostałem od jednego z mieszkańców za co w tym miejscu chciałbym bardzo podziękować. 
Co do Googlowania na temat Zbigniewa Stradomskiego można znaleźć ciekawe rodzynki jak np. 
http://pokazywarka.pl/z1dbdy/   





MÓJ PROGRAM WYBORCZY

Szanowni Państwo,
Oddaję w Państwa ręce mój program wyborczy - powstał on w oparciu o wnikliwą obserwację oraz przeprowadzone konsultacje z mieszkańcami naszej gminy. Przygotowując program wybrałem 12, moim zdaniem najważniejszych zagadnień, w których widzę braki i zaniedbania, a które należy wyeliminować.

Zagadnienia te są kluczowe dla całego Komitetu Wyborczego Wyborców
Nasza Gmina - Wspólne Dobro

      1.      Droga woda, brak kanalizacji
      2.      Problem śmieci
      3.      Inwestycje, nowe miejsca pracy
      4.      Rzemiosło
      5.      Problemy wsi
      6.      Brak oferty mieszkaniowej
      7.      Edukacja
      8.      Sport i rekreacja
      9.      Kultura
    10.  Wizerunek miasta i gminy
    11.  Bezpieczeństwo
    12.  Administracja



1.      Droga woda, brak kanalizacji

Uważam, że cena wody jest zbyt wysoka. Woda jest jednym z podstawowych dóbr, musi być tańsza. Za konieczne uważam budowę kanalizacji na terenie miasta i gminy, a także przydomowych oczyszczalni ścieków. Na te inwestycje należy pozyskać środki z Unii Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.


2.      Problem śmieci

Pilnego rozwiązania wymaga sprawa śmieci. Jeżeli Urząd Marszałkowski nałoży karę na naszą gminę, to przez wiele lat będzie to dla nas bardzo duże, wręcz bolesne obciążenie finansowe. Będę zatem podejmował działania o obciążenie długiem osób odpowiedzialnych za ten stan rzeczy. Natomiast doraźnym sposobem na zmniejszenie ilości odpadów i kosztów ich składowania jest segregacja śmieci oraz konkurencja przedsiębiorstw, które oferują różnorodne ceny i rozwiązania dotyczące ich odbioru. Docelowe rozwiązanie problemu wymaga  porozumienia społecznego. Samorząd musi również zmierzyć się z problemem rekultywacji starego wysypiska śmieci.
 " Będę zatem podejmował działania o obciążenie długiem osób odpowiedzialnych za ten stan rzeczy" Pierwsza moja uwaga, według ostatnich relacji odpowiedzialnym za całą aferę z wysypiskiem jest Pan Mirosław Nowak, jeden z pierwszych wypalonych spadów który zagościł w naszym ratuszu, i dla którego później powstał referat, jestem ciekaw jak Burmistrz będzie obciążał długiem Nowaka? Może z pensji będzie pobierał?


3.      Inwestycje - nowe miejsca pracy

Warunkiem stworzenia nowych miejsc pracy i tym samym zmniejszenia bezrobocia, jest napływ inwestorów. Przygotuję tereny, które zostaną uzbrojone pod budownictwo i będą dostosowane do wymagań inwestorów. Ważnym zadaniem w tej materii jest utworzenie na terenie gminy specjalnej strefy ekonomicznej.
Podejmę ponadto następujące działania:
§   rozpocznę szeroką promocję Kalwarii Zebrzydowskiej jako miasta przychylnego dla inwestorów,
§  przygotuję pakiet zachęt dla inwestorów (np.: pomoc w załatwieniu formalności, przygotowanie infrastruktury),
§  będę wspólnie z pracodawcami i Powiatowym Urzędem Pracy organizował szkolenia dla przyszłych pracowników na temat: jak pozyskać fundusze na utworzenie nowej firmy,
Nic z wyżej wymienionych zapowiedzi nie zostało zrealizowane więc szkoda komentować.
Co na korzyść burmistrza to fakt iż jest członkiem LGD Gościniec, lecz w jakim stopniu zaangażowany? Tego nie wie nikt.  

4.      Rzemiosło

Nasza gmina powinna zadbać w sposób szczególny o rodzime rzemiosło. Jest ono przecież podstawowym źródłem utrzymania znacznej części mieszkańców. Dlatego też:
§  będę dążył do zgłoszenia marki „meble kalwaryjskie” jako produktu lokalnego,
§  intensywnie będę szukał nowych rynków zbytu, nawiążę kontakty z biznesem zagranicznym, szczególnie niemieckim, austriackim, ale i rynkiem wschodnim,
§  wprowadzę nowe rozwiązania technologiczne w celu obcięcia kosztów produkcji we współpracy z Cechem Rzemiosł Różnych,
§   pomogę inwestorom zorganizować targi pracy w celu rekrutacji pracowników. 
Poza zgłoszeniem marki meble z kalwarii zebrzydowskiej burmistrz również z tego działu nic nie wykonał, należy podkreślić że samo zgłoszenie w głównej mierze załatwił Cech.

5.      Problemy wsi

Dopilnuję, aby rolnicy z naszej gminy byli na bieżąco informowani o możliwościach pozyskiwania środków finansowych z pozabudżetowych źródeł (Unia Europejska, inne programy pomocowe), z których będą mogli korzystać zarówno rolnicy z dużych gospodarstw, jak i posiadający mniejszy areał.
Zacznę wspierać agroturystykę jako główny kierunek rozwoju naszych terenów wiejskich.
Wiem, że wsie w naszej gminie kuszą pamiątkami z przeszłości i pięknem krajobrazów. Dbałość o miejsca oznaczone śladem historii, budowa ścieżek krajoznawczych, wspieranie cennych i ciekawych pomysłów na pewno wpłynie na zapoczątkowanie i rozwój turystyki i agroturystyki na terenach wiejskich. 


6.      Brak oferty mieszkaniowej

Jednym z głównych czynników, który wstrzymuje decyzję o założeniu rodziny przez młode osoby, jest brak dostępu do tanich mieszkań. Miasto musi się włączyć w pomoc dla takich ludzi. Dlatego też będę propagował budowę tanich mieszkań. W tej dziedzinie miasto ma bardzo duże zaległości. Oferta mieszkaniowa musi być bogatsza. W związku z tym przygotuję uzbrojone tereny pod budowę nowych mieszkań. 
W tej kwestii burmistrz ma ogromne zasługi, a największa to oferowanie mieszkania w zamian za fałszywe zeznanie.


7.      Edukacja

Oświata w większym niż do tej pory stopniu powinna korzystać z dotacji unijnych. W szczególności środki należy pozyskać na budowę i modernizację bazy szkół, a także pomoce dydaktyczne. Dlatego będę dążył aby w Urzędzie Miasta sprawnie działał wydział pozyskiwania funduszy unijnych.
W celu wyrównywania szans dla dzieci i młodzieży szkolnej zwiększę dostęp do bezpłatnego Internetu. W dalszym ciągu będą prowadzone inwestycje związane z modernizacją placówek oświatowych, ze szczególnym uwzględnieniem przedszkoli.
Moimi priorytetami będzie:
§   pozyskanie środków na budowę gminnej sali gimnastycznej przy Gimnazjum w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz przy tych szkołach wiejskich, w których nie ma odpowiednich warunków do prowadzenia lekcji wychowania fizycznego (należy opracować jeden wspólny projekt dla kilku inwestycji),
§  zorganizowanie bezpłatnych zajęć na basenie w ramach lekcji wychowania fizycznego,
§  dodatkowe bezpłatne nauczanie języków obcych w szkołach, również dla rodziców uczniów,
§  jeden gorący posiłek dla każdego dziecka w szkole.
Stawiam również na edukację ekologiczną wśród najmłodszych w celu utrwalenia pozytywnych zachowań odnośnie otaczającej przyrody i jej ochrony, a także segregacji odpadów.
Wydział pozyskiwania funduszy unijnych dobry żart :) Pieniążki z Unii się kończą a z inwestycjami u nas bardzo kiepsko. Hala przy gimnazjum w Kalwarii, pomysł świetny ale na pewno nie burmistrza tylko Pana Herbuta, i gdyby nie było jego zaangażowania temat hali w Kalwarii nadal był by tylko w sferze marzeń. 
 


8.      Sport i rekreacja

Poprzez sport, jako dziedzinę naszego życia, będę dążył do poprawy zdrowia mieszkańców gminy ze szczególnym uwzględnieniem najmłodszych. Do tego potrzebny jest harmonijny i równomierny rozwój bazy sportowej. W związku z tym będę:
§  wspierał kluby sportowe organizujące zajęcia sportowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych,
§  udostępnię w szerszym zakresie wszystkie obiekty sportowe, tak, aby korzystanie z nich było jak najłatwiejsze i nie wiązało się z koniecznością wnoszenia dużych opłat,
§  we współpracy z lokalnymi klubami sportowymi będę dbał o rozwój sekcji sportowych w każdym sołectwie i w mieście; to nie tylko piłka nożna, ale również inne dyscypliny, między innymi piłka siatkowa, tenis stołowy, czy coraz popularniejszy w naszym regionie trial rowerowy,
§  dla miłośników mocnych wrażeń zbuduję ścianę wspinaczkową,
§  powiększę ilość ścieżek rowerowych w gminie, wytyczę nowe piesze szlaki turystyczne.
Położę również nacisk na rekreację i aktywny wypoczynek. W tym celu będę organizował imprezy masowe dla całych rodzin.

 Ścieżek rowerowych więcej nie ma, ścianki nie ma, jedyne co udało się zrobić to odciągnąć w czasie remont trybun na kalwariance, doprowadzić do tego aby krzesełka nadal niszczały w garażu, i wykonać tor dla kilku zapaleńców którzy będą mieli gdzie zaprosić swoich kumpli z innych miast. Proszę Urząd jest dla mieszkańców, ale tylko wybranych, min. tych którzy mają rodzinę w radzie miejskiej.
9.      Kultura

Właściwa realizacja zadań związanych z kulturą będzie mocną stroną gminy. Chcę stworzyć takie warunki, aby młodzież i dorośli mieli bardzo dobrą ofertę atrakcyjnego spędzania wolnego czasu. Należy zweryfikować istniejącą ofertę kulturalną Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Kalwarii Zebrzydowskiej, rozpoczynając dyskusję nad jej kształtem oraz grupą odbiorców. Będę robił wszystko, aby artyści i kreatorzy wydarzeń kulturalnych, mieszkający na terenie naszej gminy byli docenieni.

Przy bibliotekach utworzę centra informatyczne z możliwością uczenia się języków obcych i kafejki internetowe. Widzę biblioteki oraz ich filie jako miejsca tętniące życiem, odpowiadające na bieżące potrzeby mieszkańców, a jednocześnie pełniące funkcje profilaktyczne w zakresie patologii wśród młodzieży. Ponadto zarówno biblioteka miejska, jak i jej filie udostępnią swoje katalogi książek w Internecie, tak aby każdy czytelnik miał możliwość sprawdzenia interesującej go pozycji i zarezerwowania jej do wypożyczenia. W bibliotekach dostępne będą podręczniki szkolne dla dzieci potrzebujących.

Najbardziej w tym całym zamieszaniu z Kulturą ubolewam nad grupą Kalwaria ART. Mimo wcześniejszych pochopnych opinii oceniam tych ludzi mega pozytywnie, wykonują zupełnie za darmo kawał dobrej roboty, niestety mam wrażenie że obecny dyrektor kultury tylko im przeszkadza, promując działania np. Rady Młodzieży. Co do samej jakości kultury w Kalwarii to największe gratulacje należą się za zaproszenie na dni miasta zespołu specjalizującego się w bluzganiu na polityków.


10.  Wizerunek miasta i gminy

Bardzo wielu mieszkańców wskazuje na niekorzystny wygląd naszego miasta. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, stworzę projekt rewitalizacji rynku i głównych ulic. Środków na rewitalizację będę szukał w funduszach Unii Europejskiej, tak jak to uczyniły władze sąsiednich gmin, np.: Lanckorony, Zatora czy Wadowic.

Przygotowując program zmiany wizerunku miasta będę pamiętał nie tylko o wyglądzie, ale i o funkcjonalności. Konieczne jest rozwiązanie braku miejsc parkingowych.
Doprowadzę do utworzenia ulicy handlowej łączącej Rynek z Klasztorem, oraz dworcem PKS i PKP (szlak pielgrzymi).

Powołam gminną młodzieżową radę doradczo - pomysłodawczą, którą wyposażę w budżet i w możliwość decydowania o wydatkach w ramach przyznanych środków.

Zwrócę się z apelem do wszystkich mieszkańców, aby przedstawili pomysły dotyczące zmiany estetyki gminy. Mądre i cenne pomysły zostaną zrealizowane, zależy mi bowiem na tym, aby to właśnie mieszkańcy budowali wizerunek swojej gminy. Jednocześnie sądzę, że w ten sposób przyczynię się do wspierania ciekawych i rodzimych inicjatyw.

Będę dążył do jak najszerszego promowania naszego miasta poprzez wzbogacenie oferty turystycznej. Turystyka jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi gospodarczych. W tym widzę szansę dla naszego miasta, którą należy wykorzystać. Będę wspierał tworzenie gospodarstw agroturystycznych - Kalwaria i jej okolice są pełne ciekawych miejsc i atrakcji. Postaram się zagospodarować tereny nad rzeką Cedron na cele rekreacyjne.
 Samo bajanie, piękne słowa działań mało, poza Radą Młodzieży którą większość mieszkańców uważa za pomyłkę.

11.  Bezpieczeństwo

Moim celem jest zwiększenie poczucia bezpieczeństwa mieszkańców naszej gminy oraz osób odwiedzających Kalwarię. Dlatego też zamierzam:
§  doprowadzić do uruchomienia systemu monitoringu w szerszym zakresie na terenie całej gminy,
§  po szerokich konsultacjach społecznych powołać Straż Miejską,
§  wystąpić z inicjatywą utworzenia Straży Obywatelskiej w celu przeciwdziałania dużym ilościom kradzieży w domach prywatnych,
§  zwiększyć bezpieczeństwo pieszych, szczególnie dzieci ze szkół podstawowych poprzez rozbudowę sieci chodników i dobrego oznakowania przejść w całej gminie;
Nie ma co komentować bo nic nie zostało zrealizowane, oczywiście poza dogłębnym monitoringiem w urzędzie miasta.

     12. Administracja

Środki na administrację gminną będę wydawał oszczędnie, z poszanowaniem pieniędzy  publicznych.
Wprowadzę kodeks etyczny samorządowca  i urzędnika i z całą stanowczością będę egzekwował jego zapisy.
Wprowadzę cykliczne badania sondażowe na temat jakości usług oferowanych przez urząd, a urzędnicy będą odbywać szkolenia dotyczące współpracy z mieszkańcami.
Rokrocznie będę wyczerpująco informował mieszkańców o wpływach do budżetu oraz o wydatkach.
 I wisienka na torcie, poszanowanie to pojęcie bardzo szerokie i jak się okazało Burmistrz Stradomski ma inną od społecznie przyjętych interpretacji. Jestem pewien że gdyby w tym punkcie Burmistrz napisał że po wyborach powoła zastępce i to w osobie Haliny Cimer wyborów by nie wygrał. I nie zmienia tego twierdzenia fakt że na stronie urzędu Vice burmistrz prezentowana jest na zdjęciu pomaturalnym http://www.kalwaria-zebrzydowska.pl/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=179&Itemid=123 :)  


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz